Książki dla najmłodszych

3 marca 2021 Leszek 0 Comments

Prezent na dzień dziecka (https://www.taniaksiazka.pl/t/dzien-dziecka) zwykle wybieramy pod kątem wieku oraz zainteresowań młodego człowieka. Najczęściej wybierane upominki to zabawki, smartphony, pieniądze oraz książki. W zależności jak hucznie obchodzony jest w rodzinach ten szczególny dzień dla każdego dziecka, książka może być tylko dodatkiem prezentu, ale niejednokrotnie stanowi jej główny element. Oprócz dostępnych nowinek technologicznych już i dla najmłodszych w postaci np. interaktywnych zabawek warto postawić na klasyczną książkę. Umiejętność czytania nie jest najważniejsza, czytanie dzieciom od najmłodszych lat, już poprzez słuchanie oraz oglądanie obrazków, rozwija wyobraźnie, uczy nowych słów, ćwiczy zapamiętywanie oraz koncentrację. Wad książek próżno szukać, w dobie Internetu z łatwością można znaleźć ciekawe pozycje i zamówić je online w atrakcyjnych cenach.

Co wybrać dla najmłodszych?

Ogromne uznanie i popularność rodziców zyskały książki o Puciu, małym chłopcu i jego rodzinie. Aktualnie wydane już pięć części, autorki: Marta Galewska-Kustra. Pierwsza ‘Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych’. Świetny początek na przekazywanie pierwszych prostych słów i dźwięków. Przeznaczona jest również dla dzieci, które mają problem z wymową. W tej kwestii warto zaufać autorce, która z wykształcenia jest pedagogiem dziecięcym oraz logopedą. Oprócz wymowy i słów seria książek z Puciem w roli głównej zawiera piękne opracowanie graficzne. Bardzo możliwe zatem, że dziecko będzie zainteresowane nie tylko tym, co słyszy, ale i tym, co widzi.

Równie edukacyjna i zarazem ciekawa dla najmłodszych jest seria książek Kici Kocia autorstwa Anity Głowińskiej. Seria-pakiet: Kicia Kocia i Nunuś. Książeczki z okienkami polecana jest na początek przygody z Kici Kocią i przyjaciółmi. Dziecko poznaje przygody bohaterów poprzez otwieranie kolejnych okienek. Tym samym dziecko jest włączone do zabawy również interaktywnie. Tutaj recenzentami są dzieci, które po kilka razy sięgają po książeczki, powtarzają nowe słowa i otwierają okienka. Z pewnością książki posłużą dłużej niż jeden wieczór. 

Oprócz nowych słów małe dzieci należy uczyć pewnych zachowań: pomocy innym, współczucia czy empatii. “Proszę mnie przytulić”, autor: Przemysław Wechterowicz opowiada o wędrówce Taty Niedźwiedzia i Niedźwiadka, którzy idą przez las i przytulają każde napotkane stworzenie. Dzięki przytulaniu świat staje się piękniejszy, a małe gest znaczą więcej niż tysiąc pustych słów. Zachwyt na małych buziach jest gwarantowany!